banner isbank

Milli Sporcu Olma Yolunda

MİLLİ SPORCU OLMA YOLUNDA

            Her sporcu satranç sporuna başladığında ve ilerleme kaydettiğinde hedefleri doğrultusunda gelişim gösterir. Gerek katıldığı özel turnuva şampiyonluğu, gerekse illerinde ki yaş grubu ve il birinciliği turnuvalarında göstermiş oldukları performanslar onları Türkiye Yaş Grupları Şampiyonluğuna doğru giden bir sürece yönlendirir. Bunun sonucunda da Mili Takım formasını hak etmek satranççının en büyük gurur kaynaklarından bir tanesidir.

            Peki Milli Takım havuzuna girmek ve Milli Takım oyuncusu olma yolunda ki süreç nasıldır? Ne gibi avantajlar sağlar?  Bunları bilmek her satranç sporcusunun ve velisinin merak ettiği bir konudur. Buna kısaca değinelim. 

MİLLİ TAKIM HAVUZUNA GİRMEK İÇİN:

            *Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonasında 7-8-9-10-11-12 yaş kız ve erkek gruplarında ilk 12 dereceyi alan sporcular ve Türkiye Yıldızlar Satranç Şampiyonasında 13-14 yaş kız ve erkek gruplarında ilk 8 dereceyi, 15-16 yaş kız ve erkek gruplarında ilk 6 dereceyi, 17-18 yaş kız ve erkek gruplarında ilk 5 dereceyi alan sporcular 

2017 yılı için Milli Takım Havuzuna girerler. 

                        Ayrıca TSF Aygeg kriterlerine göre:

            *2016 Dünya ve Avrupa Yaş Grupları ile 2016 Dünya ve Avrupa Okullar Şampiyonaları'nda ilk üç dereceye giren sporcular doğrudan Milli Takım Havuzuna girmeye hak kazanırlar.

            *Her yaş grubundan 2016 Türkiye Şampiyonları Milli Takım Havuzuna doğrudan alınır.

            *Sporcunun 2017 Milli Takım Havuzuna doğrudan hak kazanabilmesi için; Ocak ayı listesindeki ELO'su, yine Ocak ayı Türkiye ELO listesine göre, kendi yaş grubundaki ilk 10 sporcunun ELO ortalamasından min. +100 ELO fazla olmalıdır. Bu hesaplama 2017 Ocak ayı listesinden başlayıp 2017 Ekim ayı ELO listesi dahil olmak üzere her ay için ayrı ayrı hesaplanıp güncellenecektir.

2017 yılı 1. Kamp sonrası Milli Takım içinden seçilen özel grubun kriterleri: (AYGEG tarafından belirlenen kriterlerdir)

            Türkiye Küçükler Yaş Şampiyonası, Türkiye Yıldızlar Yaş Şampiyonası ve yayınlanmış özel kriterlere göre Ulusal Takım Havuzu Kamplarına katılmaya hak kazanan sporcular belirlenmiştir. Bununla birlikte ELO ve yaş grubu kriterlerine göre her yaş grubundan sporcular alınarak özel gruplar oluşturulmuştur. Bu özel grupların kriterleri aşağıdaki gibidir;
  

Genel 

10 Genel 1700 üstü veya en az FM unvanı

11 Genel 1700 üstü veya en az FM unvanı

12 Genel 1750 üstü veya en az FM unvanı

13 Genel 1900 üstü veya en az FM unvanı

14 Genel 1950 üstü veya en az FM unvanı

15 Genel 2100 üstü veya en az FM unvanı

16 Genel 2150 üstü veya en az FM unvanı

17 Genel 2200 üstü veya en az FM unvanı

Kızlar 

10 Kızlar 1400 üstü veya en az WFM unvanı

11 Kızlar 1400 üstü veya en az WFM unvanı

12 Kızlar 1450 üstü veya en az WFM unvanı

13 Kızlar 1500 üstü veya en az WFM unvanı

14 Kızlar 1550 üstü veya en az WFM unvanı

15 Kızlar 1750 üstü veya en az WFM unvanı

16 Kızlar 1800 üstü veya en az WFM unvanı

17 Kızlar 1900 üstü veya en az WFM unvanı

 

            *Her yaş grubu kendi içerisinde ayrı ayrı değerlendirilip buna göre sınır ELO puanı belirlenmiştir. "Yaş Grubu Kriter ELO Puanı-10" ELO puanına sahip sporcular Aygeg değerlendirmesi ile özel gruplara alınmıştır.

            *Özel gruplar oluşturulurken Şubat ayı ELO listesi dikkate alınmıştır.

            * Özel grup listeleri, 1 Haziran ve 1 Ekim tarihlerindeki güncel ELO listelerine göre her yaş grubu kendi içerisinde tekrar güncellenecektir.

            *Özel gruplara hak kazanan sporcular 1 Ocak 2018 tarihine kadar olan kamplardan yararlanacaklardır. 1 Ocak 2018 tarihinde gruplar yeniden oluşturulacaktır.

 

            Özel gruba alınan sporcular için şimdilik tek avantaj 2. Milli takım kampından itibaren davetli olacaklarıdır. Bunun dışında herhangi bir bilgi verilmemiştir.

            Sporcular, Dünya ve Avrupa Yaş Gurupları Şampiyonaları, Dünya ve Avrupa Okul Sporları Şampiyonalarından başka diğer ulusal ve uluslararası turnuvalara TSF tarafından davet edilirler. 

            2016 yılındaki sonuçlara göre havuzdaki sporcular şu şekilde değerlendirilmiştir. Önümüzdeki süreçte de aynı şekilde devam edileceği ihtimali yüksektir.

            Çift yaş grubundaki sporculardan 1. olanlar Dünya Şampiyonası Yaş Gruplarına
            Çift yaş grubundaki sporculardan 2. ve 3. olanlar Avrupa Şampiyonası Yaş Gruplarına
            Tek yaş grubundaki sporculardan 1. olanlar Dünya Okullar Şampiyonası Yaş Gruplarına
            Tek yaş grubundaki sporculardan 2. ve 3. olanlar Avrupa Okullar Şampiyonası Yaş Gruplarına

            gitmek üzere TSF tarafından davet alırlar. Bu şampiyonalara davet alarak katılan tüm sporcular turnuva performansları ne olursa olsun Milli Takım Oyuncusu unvanını almış olurlar. Federasyonla iletişime geçmeleri halinde TSF başkanlığı tarafından onaylanması halinde sporcular B veya C Sınıfı Milli Takım Belgesini almaya hak kazanırlar.

            Satranç sporu olimpik bir spor olmadığı için maalesef şu anda A milli olunamamaktadır. Dünya şampiyonlarına katılan sporcular (Türkiye Şampiyonları) B Milli, Avrupa şampiyonalarına katılan sporcular ise (Türkiye 2. Ve 3.) C Milli belgesini alırlar.

            Bu belge özellikle Üniversite deki öğrenim yılları için oldukça önemli bir belgedir. Milli takım belgesi olanların avantajlarını sıralamak gerekirse:

·         C tipi belgesi olanlar üniversiteye gittiklerinde Kredi Yurtlar Kurumuna Başvurmaları halinde aylık 900 TL burs
(Şu anda Kredi Yurtlar Kurumunun verdiği burs miktarı 400 tl dir)

·         B tipi belgesi olanlar üniversiteye gittiklerinde Kredi Yurtlar Kurumuna Başvurmaları halinde aylık 1200 TL burs
(Bu burslar sadece Üniversite sınavlarında ilk 100 kişiye verilmektedir.)

·         Kredi Yurtlar Kurumuna başvurmaları halinde Yurtta kalabilme

·         Özel üniversitelere başvuruda burs imkânları

·         Yüksek Lisans anında burs

·         Besyo sınavlarına girmeksizin kontenjan ölçüsünde direk alınma

·         KPSS sınavlarında Milli Takım belgesi olanlar için kontenjan