banner isbank

UKD NEDİR?

1. UKD nedir? 

UKD, açılımı Ulusal Kuvvet Derecesi olan ve sporcuların UKD hesaplamalarına alınan yarışmalarda gösterdikleri performansa göre ya da satranç akademisindeki adımları başarılı olarak tamamlayarak sahip oldukları dört basamaklı bir puantaj sistemidir. 

2. UKD puanı sahibi nasıl olabilirim? 

UKD hesaplamalarına dahil edilmiş yarışmalarda en az 7 maç oynamak kaydı ile 1000 üzeri performans gösteren her sporcunun UKD puanı çıkar. Daha az maç ya da daha az performans puanı sahibi oyuncuların UKD puanları oluşmaz. Sporcu ancak gerekli şartları oluşturduğunda UKD puanı sahibi olur. Bunun yanı sıra Satranç Akademisi’ndeki adımları başarılı olarak tamamlayan sporcular da başarılı oldukları adıma karşılık gelen UKD puanına sahip olurlar. 

3. Katıldığım yarışmalarda UKD sahibi olabilmek için gerekli şartları oluşturduğumu düşünüyorum fakat halen UKD puanım oluşmadı. Ne yapmalıyım? 

UKD Sisteminin işleyişi şeffaftır. Katıldığınız ve UKD hesaplamalarına alınan tüm yarışmaların turnuva raporlarını turnuvalar bölümünden(askı listeleri, sisteme dahil edilenler) görebilir ve inceleyebilirsiniz. Yaptığınız inceleme sonunda itirazda bulunacağız turnuva raporunun sistemde yer alan tam ismini il ve tarih bilgileriyle itiraz bildirim kanalından iletmeniz durumunda gerekli inceleme yapılmaktadır. 

4. Birçok yarışmaya katıldığım halde bu yarışmalardan hiçbirinin UKD hesaplamalarında yer almadığını gördüm. Sebebi nedir? 

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine ulaşan tüm "turnuva paketleri" değerlendirilmekte ve uygun görülenlerini UKD hesaplamalarına alınmaktadır. Katılmış olduğunuz yarışmaların UKD hesaplarında yer almama sebebi söz konusu yarışmaların "turnuva paketleri" nin tarafımıza ulaştırılmamış olması yada Ulusal Kuvvet Derecesi Hesaplama Prosedürüne uygun olmamasıdır. 

5. İtiraz bildirim kanalından yapılan itirazlar dikkate alınıyor mu? 

UKD Bilgi Sistemi-İtiraz Bildirim kanalından yapılan UKD konulu her itiraz en kısa sürede cevaplandırılmaktadır. İtiraz bildirim sırasında ilgili alana e-posta adresinizi yazmanız durumda cevaplandırma e-posta adresinize iletilmektedir. Bu kanaldan UKD konusu dışında bir cevaplandırma yapılmamaktadır. Dolayısıyla lisans konusuyla ilgili Lisans Bilgi Sistemi-İtiraz Bildirim kanalını kullanmanız diğer konularla ilgili ise federasyonun ilgili bölümleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. 

6. Düşük UKD sahibi bir sporcuyu yenmekle yüksek UKD sahibi bir sporcuyu yenmek arasında kazanım açısından herhangi bir fark var mıdır? Turnuvalarda dereceye girmenin herhangi bir katkısı var mıdır? 

Oynadığınız sporcunun UKD puanı sizden ne kadar yüksek ise kazanımınız doğal olarak o kadar yüksek olacaktır. Turnuvada derece yapmanızın direkt olarak UKD puanınız artışına herhangi bir katkısı yoktur. Örnek UKD hesaplamasından daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

7. UKD Puanı olmayan bir sporcuya yendiğimde/yenildiğimde UKD puanım ne kadar etkilenir? 

UKD’li sporcuların UKD’siz sporcular ile yaptığı maçlar sonucunda UKD’li sporcunun UKD değişimi kazandığı ve kaybettiği maçlar için; UKD Puanı +2400 için +1 -1, 2000-2399 +1,5 -1,5, 1600-1999 +2 -2, 1300-1599, +2,5 -2,5, - 1299 +3 -3 puan oranlarında etkilenir. UKD siz sporcunun GKD’si UKD’li sporcu gibi hesaplanacaktır. . Beraberlik durumunda UKD’li sporcunun puanı değişmez. 

8. UKD puanımı sorguladığımda Lisans numaram(T.C. Kimlik no) yazılı olmasına rağmen halen ismimin yanında "Lisans TC Kimlik No Eksik" uyarısı var. Bu ne anlama geliyor? 

UKD Sisteminde yer alan sporcuların lisans numaraları(T.C. kimlik no) dikkate alınarak lisans veritabanından otomatik olarak lisans bilgileri alınmakta ve kişi kartları oluşturulmaktadır. Lisans veritabanında kaydı olmayan sporcularımızda belirttiğiniz uyarı çıkmaktadır. Bu sebeple "Lisans Bilgi Sistemi" itiraz bildirim kanalı ile bilgilerinizin güncellenmesini iletmeniz gerekmektedir. 

9. Ayrıntılarımda yer alan bilgilerimde (isim-soyisim, kulüp, doğum tarihi, lisans ili, vize tarihi) yanlışlık var. Düzeltilmesini talep ediyorum. 

UKD Sisteminde yer alan sporcuların lisans numaraları(T.C. kimlik no) dikkate alınarak lisans veritabanından otomatik olarak lisans bilgileri alındığından bu bilgileri düzeltmede sisteme herhangi bir müdahalede bulunamıyoruz. Eksik bilgilerinizin güncellenmesi için "Lisans Bilgi Sistemi" itiraz bildirim kanalı ile başvuru yapmanız gerekmektedir. 

10. İsmimi "İllere Göre En İyi 100" listesinde göremiyorum. UKD puanımın bu liste için yeterli olmasına rağmen neden ismimin yer almadığını öğrenebilir miyim? 

"İllere Göre En İyi 100" listeleri sporcuların lisans veritabanından alınan il bilgilerine göre oluşturulmaktadır. Lisans veritabanında kaydı olmayan sporcular bu listelerde yer almazlar. İl Bilgilerinizin güncellenmesi için "Lisans Bilgi Sistemi" itiraz bildirim kanalı ile başvuru yapmanız gerekmektedir. 

11. UHS ve UYS nedir? 

“Hızlı Satranç veya Yıldırım Satranç etkinlikleri için ilan edilmiş olan UKD puan listeleri; ‘Ulusal Hızlı Satranç Kuvvet Derecesi Puan Listesi’ (UHS) ve ‘Ulusal Yıldırım Satranç Kuvvet Derecesi Puan Listesi’ (UYS) olarak adlandırılarak 

12. Hangi turnuvalar Yıldırım ve Hızlı Satrançta hesaplamalara alınıyor ? 

Hızlı ve Yıldırım satranç etkinlikleri için değerlendirilecek etkinlikler:
a. Türkiye Şampiyonası niteliği taşıyan etkinlikler,
b. Çerçeve yönergeye uygun yapılmış İl Birincilikleri,
c. Federasyonun etkinlik programında yer alan turnuvalar,