banner isbank

Satranç, Ortaokullarda Seçmeli Ders Olarak Verilecek

img-20201231-wa0000Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının almış olduğu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından imzalanan karar ile satranç, “Satranç Eğitim Programı” kapsamında haftalık ders çizelgesinde yer aldı. Bu karar ile 2021-2022 eğitim öğretim yılından itibaren ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarında satranç seçmeli ders olarak okutulacak. 
 
Federasyonumuzun satranç sporunu yaygınlaştırmak adına yaptığı çalışmalar netice vermeye devam ediyor. Artık ortaokul öğrencileri seçmeli dersler bölümünün "Sanat ve Spor" alanında seçmeli "Satranç" dersini haftada 2 saat olmak üzere seçebilecek. 
 
“TÜRKİYE ARTIK BİR SATRANÇ ÜLKESİ”
 
Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay, 5 milyonun üzerinde ortaokul öğrencisine ulaşmayı hedefledikliğimizi ifade ederek “Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’a satranç sporuna verdiklerini destek ve alınan karar için teşekkürler ederiz. TSF olarak ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile 25 binin üzerinde devlet okullarımızı satranç sınıfları ile donattık. MEB ile yaptığımız çalışmalar ile binlerce öğretmenimize antrenörlük eğitimi verdik. Biz, tüm çocuklarımızı satranç sporu ile tanıştırmaya hazırız. Çocuklarımıza ve velilerimize sesleniyorum. Satranç çocukların eğitimine önemli katkılar sağlıyor. Türkiye’nin aydınlık yarınları için; problem çözme, hesap yapma, zamanı doğru kullanma, strateji geliştirme gibi satrancın kazanımları için çocuklarımızı satranç dersine yönlendirelim. Ortaokullarda satranç dersi almayan öğrencimiz kalmasın” diye konuştu.  
 
Detaylı bilgi için tıklayınız.